آیا شما نمی خواهید وبسایتی داشته باشید که در همه نمایشگرها با هر ابعادی نمایش مطلوب و سازگاری داشته باشد؟ وبسایتی که بتواند هم از کامپیوتر و هم از لپ تاپ ها و هم از گوشی های هوشمند و تبلت ها بدون هیچ مشکل نمایشی قابل دسترسی باشد؟ اگر پاسخ شما آری است در این صورت طراحی ریسپانسیو دقیقا آن چیزی است که نیاز دارید. طراحی ریسپانسیو شانس جذب مخاطب و برندینگ بیشتری را از طریق وب و موبایل در اختیار شما می گذارد.

ممکن است از خود پرسیده باشید "طراحی وب ریسپانسیو چیست؟". طراحی وب ریسپانسیو یا به عبارت بهتر طراحی واکنش گرا رویکردی است که در آن طراح صفحه وبی را ایجاد می کند که بسته به نوع ابزاری که در آن دیده می شود واکنش نشان داده و متناسب با آن ابزار تغییر اندازه می دهد. این ابزار نمایشی می تواند مانیتور یک کامپیوتر رومیزی، یک لپ تاپ، یک تبلت 10 اینچی، یک تبلت 7 اینچی و یا صفحه نمایش یک گوشی هوشمند 4 اینچی باشد.

طراحی وب ریسپانسیو از سال 2013 بعنوان یکی از داغ ترین زمینه های وب مورد توجه قرار گرفته است. همه اینها به خاطر رشد و گسترش روزافزون گوشی های هوشمند و سایر گجت های هوشمند است. هم اکنون بیشتر مردم از ابزارهایی با صفحه نمایش کوچک برای مشاهده صفحات وب استفاده می کنند. 

خروجی طراحی وب واکنش گرا شبیه چیست؟

هدف از طراحی واکنش گرا داشتن یک سایت واحد است که هنگام نمایش در دستگاهها و ابزارهایی با اندازه های مختلف واکنش نشان داده و رفتار متفاوتی از خود نشان دهد.

بیایید نگاهی به یک وبسایت ثابت سنتی بیاندازیم که به صورت سه ستونه طراحی شده است. این صفحه زمانی که در کامپیوتر رومیز نمایش داده می شود به صورت سه ستونه نمایش می یاید. اما زمانی که شما همان صفحه و طرحبندی را در روی یک تبلت مشاهده می کنید ممکن است شما را وادار کند تا در جهت افقی اسکرول کنید، چیزی که کاربران آن را دوست ندارند. یا ممکن است برخی از عناصر صفحه از نظر پنهان باشند و یا به صورت کج و معوج و تحریف شده نمایش داده شوند. با در نظر گرفتن این واقعیت که بسیاری از تبلت ها می توانند هم در جهت افقی و هم در جهت عمودی قابل مشاهده باشند مشکل بغرنج تر از این هم خواهد شد. 

مشاهده وبسایت ها روی صفحه نمایش یک گوشی هوشمند کوچک تر می توانند خیلی بیشتر از اینها چالش برانگیز باشد. تصاویر بزرگ ممکن است طرحبندی صفحه را بشکنند. در صورتی که گرافیک و عکس های به کار رفته در صفحات سنگین باشد بارگذاری آنها روی گوشی های هوشمند می تواند کند گردد. 

اگر چه، چنان چه یک سایت از طراحی واکنش گرا استفاده کرده باشد، نسخه تبلت می تواند به صورت اتوماتیک به گونه ای تنظیم شود که صفحه را تنها در دو ستون نمایش دهد. به همین خاطر محتوای صفحه خواناتر شده و پیمایش آن راحت تر می گردد. روی یک گوشی هوشمند نیز محتوای صفحه می تواند به صورت ستون واحد نمایش داده شود و چه بسا به صورت عمودی انباشته شده باشد. تصاویر بدون این که باعث بهم ریختگی نظم صفحه شوند تغییر اندازه داده می دهند. 

نکته اصلی اینجاست: با طراحی واکنش گرا صفحات وب بسته به اندازه دستگاهی که کاربران این صفحات را در آن مشاهده می کنند، به طور اتوماتیک خود را تنظیم خواهند کرد. 

چرا نیاز به واکنش گرا کردن صفحات وب خود دارید؟

اغلب مردم امروزه از گجت های هوشمند نظیر گوشی های هوشمند و تبلت ها استفاده می کنند. نتایج یک تحقیقات نشان می دهد که درصد زیادی از افراد جوامع از گوشی های هوشمند و تبلت ها استفاده می کنند. دیگر گوشی های هوشمند جایی برای گوشی های معمولی نگذاشته اند و تبلت ها روز بروز در حال گسترش هستند.

ترافیک ورودی سایت خود را بررسی کنید و مطمئنا شوک زده خواهید شد وقتی ببینید چه تعداد از بازدیدکنندگان وب شما با استفاده از گجت های هوشمند وارد سایت شما شده اند. فقط باید دقت داشته باشید برای داشتن یک طراحی ریسپانسیو باید هزینه کنید زیرا واکنش گرا کردن یک سایت فرایند زمان بری است. 

سایت نقاش از معدود سایت های ارائه دهنده قالب های ریسپانسیو برای وبلاگ های فارسی زبان ایجاد شده در بلاگفا، میهن بلاگ و بلاگ بیان است. اکثر قالب های حرفه ای سایت نقاش به صورت واکنش گرا طراحی شده اند و با هزینه اندکی می توانید یک قالب واکنش گرا را برای وبلاگ خود در اختیار بگیرید.

 

طراحی قالب واکنش گرا و ریسپانسیو

 

اين مطلب 5067 بار مشاهده شده است