تگ canonical چیست؟

قبل از همه چه باید گفت که به نظر می رسد نمی توانیم در مورد این که این تگ را چه بنامیم با همدیگر توافق داشته باشیم. مطمئن باشید که همه این عبارات 'rel canonical' ،  'rel canonical tag' ، 'canonical url tag' ،   'link canonical tag'  و ساده تر ازهمه  'canonical tag' به یک چیز واحد اشاره دارند.

تگ canonical  یک متاتگ سطح بندی صفحه است که در بخش head ساختار html  یک صفحه قرار می گیرد. این تگ به موتورهای جستجو می گوید که کدام آدرس URL نسخه کانونی صفحه نمایش یافته است. هدف از این تگ این است که از ایندکس شدن صفحاتی با محتواهای تکراری جلوگیری کنیم در حالی که قدرت صفحه را روی صفحه کانونی شده متمرکز کرده ایم.

تگ canonical چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

در نظر داشته باشید که canonical tag بهترین راه حل برای حل مشکل صفحات با محتوای تکراری است. اگر وبسایت شما  محتوای یکسان (یا حتی خیلی مشابه) را روی چندین صفحه با URLهای مختلف تولید کرده و نمایش می دهد، تگ canonical همه اینها را گردآوری کرده و یک نسخه اصلی (کانونی canonical) از میان آنها انتخاب کرده و به موتورهای جستجو اطلاع می دهد. آدرس های زیر را که همگی محتوای مشابهی را نمایش میدهند در نظر بگیرید:

صفحه اصلی:
http://example.com/quality-wrenches.htm
آدرس همان صفحه که با www نمایش داده شده است :
http://www.example.com/quality-wrenches.htm
نسخه سبک و بدون تبلیغات همان صفحه:
http://example.com/quality-wrenches.htm/print
همان صفحه با پارامترهای متغیر ارسالی به صورت آرگومان در آدرس:
http://example.com/quality-wrenches.htm?sort=price
 
همه آدرس های بالا محتوای کاملا مشابهی را نمایش می دهند. برای این که از ایندکس شدن صفحاتی با محتوای تکراری در گوگل جلوگیری کنیم و نیز به گوگل و سایر موتورهای جستجو بگوییم که کدام یکی از اینها، صفحه و ادرس کانونی مورد نظر ماست باید یک تگ canonical را که به آدرس صفحه اصلی اشاره می کند به صورت زیر در بخش head تمام صفحات بالا قرار دهیم:
 
<link rel="canonical" href="http://example.com/quality-wrenches.htm" />

تگ canonical را حتما باید در بخش head ساختار صفحه قرار داد و از قرار دادن آن در بخش body اجتناب کرد زیرا اگر در این بخش قرار گیرد گوگل از آن صرفنظر می کند

در تصویر زیر نحوه درست استفاده از تگ canonical را می توانید مشاهده کنید:

تگ canonical چیست و نحوه استفاده از آن

 

اين مطلب 1316 بار مشاهده شده است