آیا سئوی تضمینی واقعیت دارد؟

آیا سئوی تضمینی واقعیت دارد؟

در این مقاله به بررسی ادعای سئوی تضمینی خواهیم پرداخت تا ببینیم آیا واقعا امکان اجرای سئوی تضمینی وجود دارد یا خیر؟ آیا می‌توان به صورت تضمینی در مدت کوتاهی رتبه سایت را بهبود بخشید و جایگاه بالایی در کلمه کلیدی مورد نظر سایت خود کسب کرد؟

برخی از سایت ها و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سئوی سایت مدعی اجرای سئوی تضمینی روی سایت مشتریان خود هستند. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که ایا اصلا چیزی به نام سئوی تضمینی اساساً واقعیت دارد یا خیر؟
همین ابتدای کلام تکلیف خود را با این سوال معلوم کرده و می‌گوییم پاسخ منفی است و سئوی تضمینی چیزی جز سراب و رویابافی نیست. ضمنا سئوی با اثربخشی دائمی نیز نه وجود دارد و نه قابل اجراست؛ یعنی نمی‌توان در مقطع کوتاهی اقداماتی برای سئو انجام داد و یک عمر میوه آن را خورد! چنین چیزی در سئو وجود خارجی ندارد.
گوگل برای رتبه دهی سایت‌ها الگوریتم‌ها و قواعد و قوانین خاص خود را دارد که مدام این الگوریتم‌ها بروز می‌شوند و گوگل با هیچ شخص یا شرکت خاصی ارتباط ندارد. پس ادعای سئوی تضمینی سایت و کسب رتبه بالا در کوتاه مدت یک ادعای بی‌جاست.

نحوه کسب رتبه در گوگل و سئوی تضمینی

گوگل پرمخاطب‌ترین و پرکاربردترین موتور جستجو در دنیاست و با فراگیر شدن گوشی‌های اندرویدی که از محصولات خود گوگل است این مسئله بیشتر نمود پیدا کرده است و کاربران بیشتری از گوگل به عنوان موتور جستجو استفاده می‌کنند. لااقل در ایران بالای 99 درصد جستجوی کاربران از طریق گوگل انجام می‌شود و فعلا سهم موتورهای جستجوی دیگر نظیر بینگ در ایران بسیار ناچیز است.
گوگل هر روز الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی موتور جستجوی خود را ارتقا می‌دهد تا بهترین محتوا را از میان میلیاردها صفحه وب استخراج کرده و کاربر را در همان ده نتیجه نخست صفحه اول خود به نتیجه مورد نظر خود برساند. 
دیگر استفاده از روش‌های قدیمی و بالا بردن سریع پیج رنک سایت با تکنیک‌های چند سال پیش اصلا عاقلانه نیست زیرا ممکن است در کوتاه مدت نتیجه درخشانی بدست آید اما قطعا در بلند مدت استفاده از روش‌های قدیمی و نادرست باعث گرفتن پنالتی از گوگل شود و صفحات سایت شما یا بالکل از ایندکس گوگل حذف شوند و یا به صفحات بالاتر از 20 صفحات نتایج جستجو منتقل شوند که در این صورت کسب جایگاه قبلی بسیار بسیار دشوار خواهد بود.
دستیابی به رتبه مناسب هم به معنای تضمین جایگاه صفحات سایت شما نیست زیرا همه سایت‌ها و رقیبان کسب و کار شما همیشه در حال تلاش برای ارتقای رتبه خود هستند و هرگونه بی‌توجهی به سئو سایت می‌تواند باعث از دست رفتن رتبه شما در موتورهای جستجو شود.
پس دادن تضمین برای چیزی که تحت کنترل شما نیست و سیال بوده و مدام در حال تغییر است اگر دروغ نباشد قطعا رویابافی بیش نخواهد بود.
فراگیری اصول سئو به شما کمک خواهد کرد با مبانی و اصول شناسایی محتوا توسط گوگل بهتر آشنا شوید و با کمک این اصول به مرور رتبه خود را ارتقا دهید.
اگر با تکنیک و اقداماتی به یک رتبه بالا دست پیدا کنید اما سایت و یا وبلاگ شما محتوای مفید و مناسبی را در اختیار کاربران سایت قرار ندهد به مرور جایگاه خود را از دست خواهید داد زیرا کاربران که در روزهای اول سایت شما را که جزو نتایح بالای گوگل بود کلیک می‌کردند اما به مرور متوحه می‌شوند سایت شما محتوای به دردبخوری ندارد و ترجیح می‌دهند از میان نتایج جستجو به سراغ گزینه‌های دیگر که رتبه پایین‌تری از شما داشتند بروند و آنها را کلیک کنند و گوگل هم با توجه به چنین مسائلی و فاکتورهایی که به مرور از صفحات ایندکس شده کسب می‌کند رتبه سایت شما را کاهش می‌دهد. 
سایت‌هایی که تجربه کاربری مناسبی نداشته باشند نیز در صورت ارتقای رتبه و کسب جایگاه بالاتر به سرعت جایگاه کسب شده خود را از دست خواهند داد. زیرا قالب نامناسب، عدم امکان دسترسی راحت به مطالب دیگر سایت و ... باعث افزایش نرخ پرش از سایت (Bounce Rate) خواهد شد. بنابراین حتی اگر سئو تضمینی واقعیت داشته باشد به تنهایی نمی‌تواند به رونق کسب و کار و افزایش فروش یا ترافیک سایت شما منجر شود.

عوامل تاثیرگذار بر سئو

یکی از عواملی که بر سئو سایت تاثیر می‌گذارد نقش سئو محلی است. رتبه‌ها در شرایط مختلف تغییر می‌کنند، همچنین اشخاصی که با حساب کاربری خودشان وارد گوگل می‌شوند نتایج متفاوتی را مشاهده خواهند کرد. گوکل نتایج جستجو را برای تک تک افراد و نیز برای مناطق جغرافیایی خاص شخصی‌سازی و محلی‌سازی می‌کند. برای یک پرس و جوی نمونه، ده نتیجه نخست برای کاربری در کرج با ده نتیجه نخست کاربر در اصفهان تفاوت خواهد کرد.
در همان اصفهان یا کرج دو کاربر ممکن است در همان صفحه اول نتایج جستجوی متفاوت‌تری را مشاهده کند زیرا گوگل به مرور زمان و با توجه به علایق و سلیقه هر کاربری نتیجه جستجو را برای او شخصی‌سازی می‌کند. مثلا ممکن است سایت شما برای دیگران افت رتبه پیدا کرده باشد ولی چون شما هر روز به سایت خود سر می‌زنید و آن را در بوکمارک‌های خود دارید هنوز سایت خود را در رتبه بالا مشاهده نمایید.
پس همیشه رتبه سایت خود را با یک مرورگر بکر که با حساب کاربری شما سینک نباشد چک کنید تا از رتبه واقعی‌تر سایت خود مطلع شوید.

سئو تضمینی، هزینه‌ها و نتیجه گیری

به هیچ وجه فریب قیمت‌های پایین برخی از شرکت‌هایی که ادعای سئوی تضمینی را دارند نخورید زیرا قیمت پایین همان پنیری است که در تله سئوی تضمینی گذاشته شده است تا افراد را به دام بیاندازد. سئو یک مهارت پیچیده و کاملا علمی و در ضمن سیال و همیشه در حال تغییر است که نیازمند صبر، صرف زمان و هزینه است. ادعای برخی سایت‌ها و افراد در خصوص سئو تضمینی به هیج عنوان واقعی نبوده و توجه به آن‌ها در طولانی مدت ممکن است به سایت شما ضربات جبران ناپذیری وارد کند. بسیاری از افراد فریب تبلیغات گسترده سئو تضمینی را خورده و در تله هزینه پایین و نتیجه و اثربخشی سریع و تضمینی این سایت‌ها افتاده و با جریمه‌های سنگین گوگل مواجه می‌شوند.
محتوا، رابط کاربری و قالب سایت، میزان بازدید صفحات، فاکتورهایی نظیر نرخ پرش از سایت، میانگین صفحات بازدید شده سایت و ارتباط منطقی بین صفحات سایت موارد مهمی هستند که گوگل اهمیت ویژه‌ای به آنها می‌دهد و چنان‌چه گوگل به این نتیجه برسد که سایتی بدون در اختیار داشتن فاکتورهای لازم به رتبه‌های برتر گوگل دست یافته ضمن حذف سایت مذکور از نتایج جستجو فرصت بازدید از سایت را کاهش می‌دهد.
 
تمام کسانی که به اهمیت رتبه سایت در موتورهای جستجو پی برده‌اند می‌کوشند با روش‌های سئو ‌کلاه سفید رتبه خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهند، دستیابی به این هدف جز با صبر، تلاش و بکارگیری اصول سئو امکان پذیر نخواهد بود.

 

اين مطلب 2100 بار مشاهده شده است