ویژگی های یک ژئوممبران با کیفیت: 

1.جوش پذیر باشد: 

از جمله ویژگی‌های یک ژئوممبران با کیفیت ، خوب جوش خوردن است که این موضوع معمولا برای تمام ژئوممبران‌ها ( چه داخلی ، چه خارجی ) در موقع جوش دادن خوب صورت می‌گیرد ولی طی مدت زمانی بسته به کیفیت ورق ژئوممبران جوش از حالت آب بند خارج شده و دیگر قاذر به آبگیری نمی‌باشد. و اگر هم این مشکل پیش نیاید بعد از مدتی اگر ژئوممبران ، تعمییراتی لازم داشته باشد به دلیل نا مرغوب بودن ورق ژئوممبران  جوش آب بند صورت نمی‌گیرد. اگر بخواهیم مثالی در این زمینه مطرح کنیم این است که معمولا استخرهای ذخیره آب قسمت هایی که بیشتر زیر سطح آب بوده پوسیده نمی‌شوند ولی لبه‌های بالای استخر پوسیده می‌شود که همین نشانه نا مرغوب بودن ورق ژئوممبران است که تعمییر این نمونه استخرها کار مشکل و در بسیاری از موارد غیر ممکن بوده.
 
نکته: البته باز شدن خط جوش می تواند به دلیل نقصی در دستگاه جوش هم باشد.
راه حل:
 
اول اینکه کارفرماها و صاحبان کار از کارخانجات معتبر تولید ورق ژئوممبران خرید کنند.
نمونه ورق این کارخانجات را تحت آزمایش های مربوطه قرار دهید( ولی این راه صرفه اقتصادی و زمانی ندارد)
مراجعه به شرکت های خدماتی ، با سابقه نصب انواع ور قهای ژئوممبران در مناطق و پروژه های مختلف
می توانید مشخصات فنی ورق ژئوممبران را از تولید کننده گرفته و به افراد با تجربه ارائه دهید.
توجه داشته باشید راه های دیگری برای تشخیص یک ژئوممبران مرغوب وجود دارد که در مطالب دیگر خدمتتان ارائه می کنیم.
 

2. صیقلی بودن سطح ورق ژئوممبران :

صیقلی بودن روی سطح ورق ژئوممبران باعث می شود نور خورشید بازتاب کرده و جذب کمتری داشته باشد که باعث پوسیدگی کمتری می شود.توجه داشته باشید هر چقدر که سطح ورق ژئوممبران زدگی و برجستگی داشته باشد، نور بیشتر جذب شده و باعث پوسیدگی بیشتری می شود.
 

3. تلرانس:

تلرانس ورق ژئوممبران چیست؟

به اختلاف ضخامت در سطح ورق ژئوممبران را تلرانس می گویند.( مثلا ورق تولیدی شما 5/1 میلی متر می باشد طبق مشخصات فنی ورق تولید شده. تلرانس ورق ژئوممبران به این معناست که در این ضخامت بعضی از سطوح ورق ، ضخامت کمتری و یا بیشتری نسبت به ضخامت گفته شده دارا می باشد)
 
نکته:  توجه داشته باشید معمولا هر چه عرض ورق ژئوممبران بیشتر باشد تلرانس هم بیشتر می باشد.

4.مواد تشکیل دهنده با کیفیت:

توجه داشته باشید ورق ژئوممبران با کیفیت از 97%  پلی اتیلن سنگین و 5/2% پلی پروپیلن و 5/0% از آنتی اکسیدان تشکیل شده است. در صورت تحت آزمایش قرار دادن ورق ژئوممبران این درصد ها مشخص می شود ، البته روند تولید و اختلاط این مواد هم در کیفیت ورق ژئوممبران مهم می باشد. و همچنین کیفیت دستگاه تولید ورق ژئوممبران هم تاثیر گذار است.
 

5.رنگ ورق ژئوممبران :

معمولا ورق ژئوممبران با رنگ مشکی و آبی تولید می شود که رنگ مشکی بهتر است چون کربن بلک موجود در ورق ژئوممبران ، رنگ مشکی ورق را به موجود آورده ولی ژئوممبران با رنگ آبی از رنگدانه های آبی رنگ تشکیل و تولید شده که معمولا تولید کننده ها از رنگدانه های چینی استفاده می کنند که کیفیت خوبی ندارند که باعث پوسیدگی ورق ژئوممبران می شود و عمر مفید ورق ژئوممبران را پایین می آورد.
 
 
اين مطلب 1953 بار مشاهده شده است