تفاوت ژنراتور گازسوز و دیزل ژنراتور

تفاوت ژنراتور گازسوز و دیزل ژنراتور

ژنراتور ها سیستم های کاربردی و پیشرفته ای هستند که برای تولید نیروی الکتریسیته و برق مصرفی در شرایط اضطراری که خبری از برق رسانی شهری نیست استفاده خواهند شد

ژنراتور ها سیستم های کاربردی و پیشرفته ای هستند که برای تولید نیروی الکتریسیته و برق مصرفی در شرایط اضطراری که خبری از برق رسانی شهری نیست استفاده خواهند شد، مثلا شما منطقه ای را در نظر بگیرید که قطعی برق زیادی دارد اما در صورتی که تنها بیست دقیقه برق منطقه قطع شود، کسب و کار و یا هر سیستمی که راه اندازی کرده اید قطع شود، با مشکلات گسترده و سختی روبرو می شوید.

در این حالت قطعا ژنراتور ها کاربردی تر از چیزی خواهند بود که شما فکرش را می کنید، در واقع ژنراتور ها با توجه به سوختی که استفاده می کنند و همین طور ابعاد و میزان تولید برق به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند و هر کدام از آن ها نیز قطعا قیمت متفاوتی دارند و می توانند در شرایط خاص، توان تولیدی بیشتری را از خود بروز دهند.

دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور همان طور که از نامش مشخص است برای فعالیت و تولید برق از سوخت گازوئیل استفاده می کند، در واقع نیروی مکانیکی در این سیلک پردازش وارد دستگاه می شود و در نهایت بر اثر فعالیت و مصرف سوخت، نیروی نهایی برق خواهد بود.

در دیزل ژنراتور ها شما ممکن است هزینه کمی بیشتری برای گازوئیل پرداخت کنید، اما مسئله این است که انرژی تولیدی نسبت به مدل های گاسوز به مراتب بیشتر است، همان طور که حدس میزنید در دستگاه های دیزل درست مانند خودرو هایی که از سوخت مایع استفاده می کنند نیروی تولیدی چند برابر انواع گاز است و این قضیه در سیستم های ترکیبی نیز تکرار می شود.

ضمن این که مدل های حال حاضر دیزل دیگر سر و صدا و مشکلات نسخه های قدیمی را ندارند، تعمیر آن ها بسیار آسان تر است. برق تولید شده توسط مدل های دیزل همیشه پایداری بالاتر و بهتری دارد.

ژنراتور گازسوز چیست؟

مطابق این لفظ مرسوم می دانیم که ژنراتور ها مبدل انرژی و در نهایت تولید برق هستند، در این شرایط قطعا ژنراتور های گازسوز می توانند بسیار کم هزینه تر باشند، همان طور که می دانید سوخت گاز هزینه کم تری برای شما خواهد داشت.

ضمن این که دستگاه های گازسوز نیز با توجه به تکنولوژی های استفاده شده کاملا ارزان تر از مدل های دیزل هستند.

در نسخه های دیزل، دستگاه عمر بیشتری دارد و همین طور توان کارکرد آن به مراتب طولانی تر است، ضمن این که هزینه نگه داری مدل های گازی البته در مقایسه با ژنراتور های دیزل کم تر است. کم تر رخ خواهد داد که این دستگاه ها مشکل پیدا کنند، مگر این که منبع انرژی آن ها دچار آسیب شود که در این صورت خیلی زود باید مشکل حل گردد.

شما به موتور های دیزل برای مدت زمان طولانی تر می توانید اعتماد کنید، مثلا اگر چندین ساعت در محل کار و یا زندگی خود نیستید و یا این که نیاز دارید برق مصرفی بیشتری تولید شود و حداکثر توان این دستگاه ها به کار گرفته شود، می توانید مدل های اولویت اول را دیزل بدانید.

  

فرق ژنراتور دیزل و گازسوز

در ادامه باید متذکر شویم که این که با تمامی تفاوت های گفته شده، کمی بیشتر از مزایای مدل های گازسوز خدمت شما عزیزان عرض کنیم، سر و صدای این مدل ها بسیار زیاد است، به طوری که اگر نیاز به استفاده در یک استودیو و یا سیستم های ضبط دارید، باید سعی کنید از مدل های گازسوز یک گزینه را برگزیده و یا این که نسخه های کامپکت که سر و صدای کم تری دارند را خریداری کنید.

سرمایه گذاری اولیه برای دیزل ژنراتور ها به مراتب بالا و گران است، از این رو اگر ترجیح می دهید با بودجه کم تری ژنراتور و دستگاه تولید الکتریسیته خریداری کنید، مدل های گازسوز ایده آل هستند.

در نهایت مدل های دیزل بسیار بزرگ بوده، جابجایی و راه اندازی آنها نیز گاه سخت تر از مدل های گازی است، خبری از بوی تند و بد مدل های گازوئیلی تولید می کنند نیست، گاز قطعا هم کم تر به محیط زیست آسیب می زند و هم تهیه سوخت آن به مراتب ارزان تر خواهد بود.

مشکلی که ژنراتور های گازسوز دارند، حساسیت نسبت به میزان حرکت سوخت درون دستگاه است، کافیست چند لحظه سوخت قطع و یا حرکت آن با اختلال مواجه شود، در این صورت دیگر فعالیت درستی نخواهد داشت.

منبع: kiadieselspadan.com

اين مطلب 2427 بار مشاهده شده است